Olejowanie włosów to zabieg, który należy wykonywać jak najczęściej. Przynajmniej raz w tygodniu, a przy bardzo zniszczonych włosach nawet co drugi dzień.
Najprościej rzecz ujmując: olejowanie przypomina po prostu nakładanie maski na włosy, z tym że oczywiście olejek ma inną konsystencję niż maseczka i aplikuje się go również na skórę głowy, a nie tylko na włosy.
Olejowanie włosów to jedyny zabieg, który dogłębnie odżywi włosy. Cząsteczki olejku wnikają we włosy i ich cebulki zapewniając im regenerację, dostarczając odżywczych składników i chroniąc przed wszelkimi toksynami. Naturalne olejki tworzą ponadto na powierzchni włosa ochronny film, który udaremnia toksynom ze środowiska wnikanie do wnętrza kosmyków. Dzięki temu zostają spowolnione procesy starzenia się włosów.
JAK WYKONAĆ OLEJOWANIE WŁOSÓW – METODY
Olejowanie włosów można wykonać na kilka sposobów. Należy mieć świadomość, że każdy rodzaj olejowania działa na włosy z inną intensywnością. W ten sposób można zapewnić włosom albo intensywną, dogłębną kurację regenerującą cebulki i pielęgnującą skórę głowy, albo bardzo delikatne odżywienie i zabezpieczenie włosów.
SPOSOBY OLEJOWANIA WŁOSÓW
Poniższa klasyfikacja prezentuje metody olejowania włosów – od najintensywniejszej, do najdelikatniejszej.
1. OLEJOWANIE WŁOSÓW NA NOC – olejek do włosów nakłada się na wilgotne lub suche kosmyki oraz (a raczej: przede wszystkim) na skórę głowy. Olej zostawia się na włosach na całą noc lub przynajmniej godzinę, aby cząsteczki w nim zawarte jak najlepiej „zagnieździły się” we wnętrzu cebulek i na całej łodydze włosa.
2. OLEJOWANIE WŁOSÓW PRZED MYCIEM — ta metoda polega na pozostawieniu olejku na włosach (i skórze głowy) przez kwadrans lub pół godziny i zmycie delikatnym szamponem. Olejek zadziała krócej, ale odżywi nie tylko włosy, ale i cebulki. Aby usprawnić działanie olejku, można nakryć głowę czepkiem lub ciepłym ręcznikiem. Naturalne olejki bardzo lubią ciepło. Wysoka temperatura intensyfikuje ich działanie.
3. OLEJOWANIE WŁOSÓW NA ODŻYWKĘ – ten rodzaj olejowania został tak nazwany, ponieważ kilka kropli olejku łączy się z odżywką do włosów lub ulubionym balsamem i nakłada na włosy – omijając jednak skórę głowy (odżywki i balsamy przeciążyłyby zbyt mocno włosy). Olejki intensyfikują działanie kosmetyków do włosów.
4. OLEJOWANIE PO MYCIU WŁOSÓW – to najsubtelniejsza metoda olejowania włosów, ale również korzystna dla kosmyków. Olejek nakłada się wówczas na włosy od połowy ich długości. Pasemka mogą być suche lub wilgotne, zaś olej – w niewielkiej ilości – zadziała jak odżywka bez spłukiwania lub serum na zniszczone końce włosów.
5. OLEJOWANIE WŁOSÓW NA MGIEŁKĘ – to metoda, która polega na zmieszaniu porcji olejku (zazwyczaj jest to około 5 ml, czyli objętość łyżeczki od herbaty), z wodą, hydrolizowaną keratyną, kwasem hialuronowym, wywarem z ziół lub aloesem… lub każdym dostępnym w domu składnikiem, działającym dobroczynnie na włosy. Może to być np. odrobina miodu i sok z cytryny lub mleko. Taką płynną mieszankę wlewa się do buteleczki z atomizerem i rozpyla na włosach.
METODY OLEJOWANIA WŁOSÓW – KTÓRA JEST NAJLEPSZA?
W tej kwestii nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jedne włosy polubią dogłębne olejowanie włosów i wystarczy im, że olejek leży na włosach godzinę, inne będą wymagały całonocnego olejowania. Jedne kosmyki olśnią blaskiem po nałożeniu olejku na wilgotne włosy, a inne polubią olejowanie wykonane na suchych kosmykach. Najlepiej po prostu wypróbować poszczególne metody olejowania włosów i – obserwując swoje kosmyki – wybrać tą najlepszą. Ważne jest jednak to, aby nie rezygnować z nakładania olejku na skórę głowy i cebulki – tylko wówczas zapewnimy włosom zdrowie i regenerację.
OSTATNIA WAŻNA KWESTIA – POROWATOŚĆ WŁOSÓW
Jeśli interesujesz się pielęgnacją włosów – na pewno już spotkałaś się z tym terminem.
Porowatość włosów mówi po prostu o tym, jak bardzo zniszczone masz włosy.
Kondycję włosów najlepiej bowiem bada się, obserwując stopień odchyleń łusek na ich powierzchni.
Im bardziej odchylone łuski włosa, tym bardziej zniszczone są włosy – odchylone łuski pod mikroskopem wyglądają bowiem, jakby włos był poszarpany.
Określenie „porowatość włosów” często pojawia się równolegle do tematu olejowania włosów. To dlatego, że olejki do włosów dobiera się do stopnia ich porowatości. Nie każdy olejek pasuje bowiem do każdego rodzaju włosów.
Dlaczego?
Naturalne olejki mają różne cząsteczki (pisząc „różne” mamy na myśli ich rozmiar). Im większe cząstki w danym olejku, tym lepiej pielęgnują zniszczone włosy. Brzmi to skomplikowanie, ale na szczęście porowatość ma tylko 3 kategorie. Ze względu na stopień zniszczenia włosów wyróżniamy zatem włosy:
- Niskoporowate — o łuskach przylegających do włosa. To grube i ciężkie włosy. Nie kruszą się, ale mogą wypadać, ponieważ często przetłuszczają się zbyt intensywnie.
- Średnioporowate – o łuskach nieco odchylonych od łodygi włosa. Takie kosmyki wymagają ochrony, odżywienia oraz często regeneracji końcówek. Puszą się i bywają matowe oraz niezdyscyplinowane.
- Wysokoporowate – to włosy zniszczone, o bardzo odchylonych łuskach. Są suche, matowe, łamią się i wypadają, a ich objętość pozostawia wiele do życzenia.
Porowatość włosów można zdiagnozować u trychologa, ale na ogół dobra obserwacja kosmyków pozwoli stwierdzić, jakie masz włosy. Powyższa charakterystyka porowatości włosów na pewno większości kobiet pozwoli bezbłędnie określić stopień porowatości.
Naturalne olejki muszą pasować do stopnia odchyleń łusek na powierzchni. Dlatego właśnie naturalne oleje dobiera się do porowatości włosów.
WŁOSOM O NISKIEJ POROWATOŚCI – najbardziej pomogą wszelkie masła i gęste oleje do włosów typu: olej kokosowy, olej monoi, babassu, masło shea, masło kakaowe.
WŁOSOM O ŚREDNIEJ POROWATOŚCI PASUJĄ OLEJKI: migdałowy, awokado, arganowy, makadamia.
WŁOSOM O WYSOKIEJ POROWATOŚCI PASUJĄ OLEJKI: winogronowy, słonecznikowy, z pszenicy, lniany, z dyni, z czarnuszki, kukurydziany.